Gevolgen van de EU F-gassenverordening
De herziene F-gassenverordening nr 517/2014 werd gepubliceerd op 20 mei 2014 in het Publicatieblad van de Europese Unie. Het is in werking getreden op 9 juni en zal van toepassing zijn vanaf 1 januari 2015. Een overzicht van de belangrijkste bepalingen.
De gevolgen van de F-gassenverordening
Naast de implementatie van een HFK-phase-down, bestaat de tekst uit een scala van HFK-verboden in nieuwe apparatuur, met name in commerciële koeling per 2022.
Een belangrijke maatregel betreft HFK’s met een GWP groter dan 2500 die vanaf 2020 niet meer zullen mogen worden gebruikt voor bijvullen en onderhoud van koelinstallaties. Het is onder meer van toepassing op R404A, R507A en R422A, alle vervangers van R22 en R502 en die alle een GWP groter dan 3.000 hebben.
De grootste impact heeft de verordening op gebruikers van R404A (GWP = 3922), dat nu nog op grote schaal wordt gebruikt in commerciële en industriële koeling en goed is voor 46% van de wereldwijde F-gassen. De aanschaf van nieuwe apparatuur met R404A is nu economisch niet langer levensvatbaar.
Welke alternatieven voor R404A?
Vooruitlopend op de wetgeving is er al een aantoonbare verschuiving geweest naar natuurlijke koudemiddelen – met een verwaarloosbare GWP – in de commerciële koeling: CO2 in tal van nieuwe supermarktsystemen en koolwaterstoffen in vele nieuwe ‘stekkerklare’ commerciële kasten.
Tot nu toe zijn er drie belangrijke vervangingen voor R404A geweest; R407A, R407F en R442A, dat zijn mengsels van R134a, R125 en R32 (+ R227ea en R152a voor R442A). Hun veiligheidsclassificatie is A1 (niet brandbaar), maar hun GWP is relatief hoog: 1.990 voor R407A, 1.824 voor R407F en 1.888 voor R442A. Volgens de fabrikanten wordt van R442A gezegd dat het de hoogste COP en koelvermogen heeft van alle R404-alternatieven.
Daarnaast zijn er nog een aantal andere nieuwe of binnenkort beschikbaar koudemiddelen, gebruikmaking van de nieuwe HFO koudemiddelen. Deze bieden een lagere GWP. Sommige zijn niet brandbaar en sommige met nog lagere GWP worden geclassificeerd als ‘licht ontvlambaar’ (A2L classificatie).
Bron: Koudeenluchtbehandeling.nl
![]() |
![]() |
Direct contact
Komt u er niet helemaal uit of heeft u nog vragen? U kunt op werkdagen ook altijd telefonisch contact met ons opnemen!






